Przejdź do głównej zawartości

Sukienka wróżki



Na bal karnawałowy miał być strój wróżki, koniecznie biało-różowy, ze zwiewną spódnicą, w sam raz na tańce. Szycie sukni balowych to nowe wyzwanie, dlatego nie podnosiłam sobie dodatkowo poprzeczki. Nie chciałam szyć wszystkiego od zera, szukać wykrojów, odpowiednich materiałów, dopasowywać i frustrować się, zwłaszcza, że na wykonanie zadania miałam tylko dwa wieczory. Najtrudniejszym w szyciu sukienki jest dla mnie wykrojenie i dopasowanie góry, więc sobie tę część odpuściłam.


Wymyśliłam, że do białego t-shirtu z długim rękawem doszyję po prostu tiulową spódnicę i wszystko jakoś później poozdabiam.

Kupiłam tylko tiul, resztę miałam w domu. Na spódnicę zużyłam trzy metrowe kawałki tiulu (o szerokości 1,8 m) w różnych odcieniach różu. Bluzka, którą znalazłam, była niestety poplamiona z przodu, ale chciałam to zamaskować aplikacją. 





Zaczęłam od spódnicy. Najpierw z każdego kawałka tiulu obcięłam po szerokości paski, żeby potem zrobić z nich aplikacje. Kawałki tiulu chciałam przyszyć do grubej gumki o długości 60 cm. Każdy kawałek złożyłam na pół wzdłuż krótszego boku i przyfastrygowałam wzdłuż złożenia po to, żeby go zmarszczyć na długość gumki. Najpierw chciałam fastrygować na maszynie, ale to był zły pomysł. Tiul był prawie niewidoczny i wystarczyła chwila nieuwagi, żeby złożenie rozjechało się. Nie pomagało spinanie szpilkami, bo materiał był śliski i dość długi, trudno mi było nad nim zapanować. Przyfastrygowałam ręcznie, w dodatku grubą, czarną nitką, żeby wszystko dobrze widzieć.



Następnie każdy zmarszczony prostokąt przyszyłam, już na maszynie,  po kolei do gumki.



Zastanawiałam się, jak połączyć spódnicę z bluzką. Najpierw planowałam zszyć prawą stroną do prawej, nawet spięłam wszystko szpilkami, ale zobaczyłam, że wtedy materiał będzie bardzo odstawał. Nie wiedziałam też, jak to zrobić równo, tak, żeby przeszyć i gumkę i tiul. I jak zamaskować miejsce łączenia. Chciałam na wierzch przyszyć szeroką wstążkę, ale wtedy musiałabym po raz drugi przeszywać przez wszystkie warstwy materiału.



Zrobiłam inaczej – gumkę z tiulem przyszyłam od razu do wstążki a później, szyjąc tylko po górnym brzegu wstążki, doszyłam spódnicę do bluzki, od razu na prawej stronie.



Nie udało mi się przyszyć taśmy prosto na plecach, tam, gdzie miały połączyć się jej dwa końce.
Zostawiłam je jeszcze otwarte, żeby zszyć tył spódnicy. Zszywałam podwójne warstwy tiulu po kolei, zaczynając od tych na spodzie. Potem zszyłam gumkę wraz ze wstążką. Nie wyglądało to dobrze, ale w tym miejscu i tak miałam doszyć kokardę. Skończyłam pracę tego wieczoru, zostawiając sobie wykończenia na dzień następny.



Zaczęłam od kokardy. Natrafiłam na coś takiego. Nie spinałam materiału spinką, ale od razu szpilkami, następnie ostrożnie przeszyłam i zmarszczyłam wstążkę. Gotową kokardę ozdobiłam perłowym koralikiem i przyszyłam z tyłu sukienki.








Przód bluzki ozdobiłam kwiatkami z tiulu, przepis znalazłam na tej stronie. Wykorzystałam odcięte wcześniej tiulowe paski i każdy kwiatek zrobiłam mieszając ze sobą różne odcienie różu. W środku kwiatków naszyłam koraliki.





Kiedy skończyłam całość, zaczęłam mieć wątpliwości, czy na pewno sukienkę da się włożyć przez głowę, jak zwykła bluzkę, przecież naszyta wstążka nie jest elastyczna. Na szczęście się udało, choć potrzebna była niewielka pomoc przy przekładaniu do rękawa drugiej ręki. Na zdjęciach przymiarka na dżinsy, na balu były grube różowe rajstopy plus oczywiście skrzydła wróżki i różdżka.





Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą za grube i mogą przeciekać. Jedna

Hasztagi

Pokaż więcej