Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.
Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy szablon do pobrania w formacie PDF wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.
Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony. Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą za grube i mogą przeciekać. Jednak mile się zdziwiłam, bo okazały się bardzo wygodne, chłonne i znacznie przyjemniejsze dla skóry niż jednorazowe podpaski. Dodatkowo nie produkuję śmieci. Uszyłam sobie na początek dwie pary w wersji regular i trzy w wersji maxi - taki zestaw wystarczył na cały okres, oczywiście przy praniu każdej pary zaraz po użyciu. Schną dłużej niż zwykła bielizna ze względu na grubszy chłonny wkład.
Z jakich materiałów szyć majtki menstruacyjne? Wierzchnie warstwy (przód, tył i zewnętrzną część wkładki) szyję ze zwykłego bawełnianego dżerseju, można nawet wykorzystać materiał ze starego t-shirtu. W takich majtkach najważniejsze są warstwy chłonnej wkładki:
1. Najbliżej ciała znajduje się warstwa odprowadzająca wilgoć do warstwy absorbującej, żeby skóra pozostała sucha. Materiały do szycia warstwy odprowadzającej to na przykład coolmax, mikropolar albo włókno bambusowe.
2. Warstwa absorbująca chłonie wilgoć. Chłonne materiały to Zorb™, frotte, flanela.
3. Kolejną warstwą jest warstwa wodoodporna, która zapobiega przeciekaniu. Tutaj sprawdzą się takie materiały jak PUL, laminowane frotte albo laminowany welur.
Do uszycia majtek menstruacyjnych potrzebne będą jeszcze nici, igła do dzianin i guma łamana albo gumokoronka, w zależności od tego, jak chcemy wykończyć bieliznę.
Opowiem teraz krótko o samym szablonie - jak go wydrukować i złożyć w całość.
Szablon można wydrukować na domowej drukarce w formacie A4. Najważniejsze jest to, żeby wydrukować go w dobrej skali - wybrać 100%. Na pierwszej stronie wykroju znajduje się kwadrat o wymiarach 10 na 10 centymetrów - w ten sposób można sprawdzić, że wydruk będzie w odpowiedniej skali.
Poszczególne części mieszczą się na jednej lub dwóch stronach A4. Jeśli strony trzeba połączyć, wystarczy przeciąć wzdłuż linii przerywanej i skleić taśmą obie strony. Można wyciąć szablon z kartki albo przekalkować go na pergamin.
Szablony mają gotowy dodatek na szew - u mnie to 7 mm, taka jest szerokość szwu na owerloku. Zapasu na szew nie ma w miejscu nogawek ani w pasie - tu robię wykończenie gumą łamaną. Oczywiście zapasy na szew można dopasować do swoich potrzeb.
Szablon na majtki menstruacyjne jest dostępny w 3 różnych wersjach (mini, regular i maxi) i w aż 11 rozmiarach (32-52).
Tutaj tabelka rozmiarów - po fińsku i po angielsku, bo w takich językach prowadzę moją stronę:
Komentarze
Prześlij komentarz