Przejdź do głównej zawartości

Sukieneczka ze spódnicy


Znalazłam starą letnią sukienkę. Pomyślałam, że skoro jej nie noszę od lat, spróbuję przerobić ją na sukienkę dla dziewczynki.


Taki sam fason, tylko znacznie mniejszy rozmiar. Już zabierałam się za prucie, gdy pomyślałam, że jeszcze ją przymierzę, żeby przekonać się, gdzie wypadają zaszewki itp. Okazało się, że sukienka jest fajna i jeszcze na mnie pasuje. Nie podoba mi się tylko wiązanie na szyi (pierwotnie były to ramiączka) – spróbuję odpruć ramiączka i wszyć w tunel na górze gumkę, żeby sukienka nie zjeżdżała.
 
 
Letnią sukieneczkę uszyłam ze spódnicy, zszytej dawno temu przeze mnie z prostokąta materiału (zniechęciłam się i rzuciłam wtedy szycie). Właściwie spódnica była połączona z czterech pasków i dobrze, bo sukienka będzie łączona z czterech klinów. Suwak też się przyda.

Konstrukcja "dorosłej" sukienki:
  • dwie części, odcinanej góry i dołu
  • szerokość klinów spódnicy: na dole 29 cm (bez szwów), na górze 16 cm, 4 kliny
  • długość klinów 50 cm
  • szerokość spódnicy w pasie, na połączeniu z górą 39 cm
  • szerokość pleców na górze 41 cm
  • długość pleców do odcięcia 16 cm
  • długość przodu do odcięcia 26,5 cm
  • szerokość góry 39, przód z jednego kawałka i a tył z rozcięciem na suwak
  • na przodzie pionowe zaszewki na całej długości, 10 cm od brzegów, zaszewki na wysokości szwów klinów spódnicy
  • ukośne zaszewki piersiowe, zaczynają się 7 cm od połączenia ze spódniczką, kończą zaszewce pionowej, 8,5 cm od górnego brzegu
  • na wysokości zaszewek pionowych przyszyte szerokie ramiączka, długość ramiączka 37 cm

Sukienka dla dziewczynki, rozmiar około 122:
  • szerokość góry 30
  • dlugość przodu 20
  • dlugość spódnicy 41
  • szerokość klinów 27 cm na dole, 15 na górze

Skorzystałam z wykroju 618 z Burdy dla dzieci 1/2009. Zmodyfikowałam górę, bo w sukience nie będzie rękawków ani paszek.


Obrzuciłam wszystkie części. Zszyłam szelki-ramiączka, przewróciłam na prawą stronę, zaszyłam krótsze boki. Zszyłam kliny spódnicy a później boki przodu i tyłu góry. Podszyłam górę.


Po raz pierwszy w życiu wszywałam na maszynie kryty suwak. Instrukcje nic mi nie dały, więc w końcu wszyłam tak, jak mi się wydawało, przyjrzałam się tylko dokładnie suwakowi w swojej sukience. Nigdy wcześniej nie używałam stopki do wszywania zamków, teraz się przydała.


Po przymierzeniu sukienki okazało się, że szelki są zbyt blisko boków, przesunęłam je. Będę musiała też podkroić pachy, bo teraz sukienka trochę obciska.



Tak wygląda sukienka po poprawkach – musiałam pogłębić pachy (narysowałam kształt po wierzchu materiału) i przesunąć ramiączka w stronę środka, żeby ręce się mieściły bez problemu.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą za grube i mogą przeciekać. Jedna

Hasztagi

Pokaż więcej