Przejdź do głównej zawartości

Dwustronna torba na ramię


Moja pierwsza torba, uszyta z resztek. Torba na ramię a właściwie PRZEZ ramię, bo pasek jest długi i fajnie się układa.





Bardzo chciałam coś uszyć z kwiatkowego materiału, choć to  frote, trochę jak cieńszy ręcznik, kawałek dający małe pole do manewru, bo to resztka koła. Spodobał mi się, bo taki wesoły i słoneczny. Może tylko mało torbowy...

Druga strona torby to coś jak grube wytłaczane płótno. Nie bardzo do siebie pasowały te dwie faktury, ale trudno.

Korzystałam z tego tutoriala, wprowadzając własne modyfikacje.

Najpierw przygotowałam wykrój, zgodnie z wzorem na powyższej stronie, ale nie drukowałam gotowca, tylko narysowałam potrzebny kształt od ręki. Wycięłam wykrój z pergaminu, przymierzyłam i postanowiłam powiększyć torbę, dodałam jej kilka centymetrów, żeby była głębsza.




Gotowy wykrój przypięłam podwójnie złożonego do materiału i wycięłam dwie części. Miałam trochę kłopotu z frote – kawałek materiału był częścią koła, cięty po skosie i mało było miejsca na ułożenie papierowego wykroju wzdłuż kierunki nitki.



Tak wyglądają wycięte kawałki i boczna kieszonka.



Obrzuciłam wszystkie brzegi zygzakiem. Zszyłam środkowe szwy jednego i drugiego materiału, rozprasowałam szwy. Na środku torby (na prawej stronie), na szwie. przyszyłam kieszonkę, której brzegi podwinęłam pod spód, zaprasowałam i przeszyłam (górny brzeg). Zszyłam dolny brzeg torby.





Po zszyciu dołu przeszyłam w odległości trzech centymetrów rogi i ucięłam je.




Włożyłam jedną część torby w drugą, prawą stroną do środka, ułożyłam równo szew do szwu. W środek, pomiędzy obydwa kawałki materiału, włożyłam pętelkę z paseczka szarego materiału - to będzie pętelka do guzikowego zapięcia torby.


Zszyłam ze sobą obydwie części, zewnętrzną i środkową, od końca jednego do końca drugiego paska na ramię, zwężając nieco jeden koniec paska. Tu już było trochę ciężko, bo szary materiał jest dość gruby i musiałam go podpychać pod igłę. Zastanawiałam się, jakim kolorem nici zszywać torbę. Szary nie bardzo pasował do kwiatów, ale okazało się, że to nie problem, bo nitka tak „wpada” w materiał frote, że jest praktycznie niewidoczna.



Teraz najlepsze – przewracanie torby na prawą stronę. Według przepisu robi się to przez otwór w szerszej końcówce pasku. Dla mnie niewykonalne, męczyłam się długo, drutem i drewnianą łyżką, nic z tego. Po prostu, mój materiał był o wiele za gruby. W końcu rozprułam porządnie szew przy wejściu do torby i raz-dwa wszystko przerzuciłam na prawą stronę. Szew zszyłam ręcznie, już po prawej.



Szerszą końcówkę paska naramiennego zawinęłam lekko do środka i włożyłam w nią drugą końcówkę. Próbowałam desperacko zszyć to ładnie na maszynie, ale taki gruby kawałek nie wchodził pod igłę, zszyłam w ręku.




Ostębnowałam zszyte brzegi po prawej stronie. Przyszyłam guzik na wysokości kieszonki, z jednej strony kołeczek a z drugiej po prostu broszkę, tymczasowo, bo nie miałam nic większego. Tu zauważyłam pomyłkę – na szarej części kieszonka powinna być przyszyta po drugiej stronie. I tak zapięcie na stronie szarej jest na gładkiej części a kieszonka niewidoczna, po wewnętrznej. Trudno, nie zwróciłam na to uwagi, gdy torba była jeszcze na lewej stronie.

Torba wygląda tak:






Komentarze

  1. Często tu zaglądałam i w końcu doczekałam się nowej udanej próby szycia. Próbuję szyć na maszynie i nie idzie mi tak dobrze jak Tobie. Też uszyłam torbę - taką siatkę ekologiczną na zakupy z lnu, który został mi z szycia obrusu.
    Twój tutorial zachęcił mnie do uszycia czegoś ambitniejszego.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj...

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą...

Hasztagi

Pokaż więcej