Przejdź do głównej zawartości

Misiowe czapki i szybka sukienka


Zbliżała się zabawa z okazji Halloween. Córeczka, zapytana o to, czy chciałaby się przebrać za wiedźmę, oświadczyła, że przebierze się, ale za misia. Postanowiłam więc, zrobić jakieś misiowe nakrycie głowy i misiową sukienkę. Szyłam z cienkiego polaru, beżowego i wiśniowego.



Pierwszy raz szyłam czapkę i uczyłam się na błędach, stąd kilka podejść. Pierwsza próba była zupełnie nieudana, ale przynajmniej zorientowałam się, o co w tym wszystkim może chodzić.

Odrysowałam na pergaminie kształt czapki, takiej zszytej z czterech klinów w kształcie dzwonka. Zszyłam po kolei wszystkie szwy i byłabym zadowolona, gdyby nie to, że czapeczka wyszła strasznie mała i ciasna, na misia może by pasowała, ale na pewno nie na głowę dziecka. Zanim się zorientowałam, doszyłam jeszcze do czapki uszy (zanim zszyłam do końca dwa szwy). Same uszka wyszły bardzo fajne, z polaru i cienkiego zamszu.





Czapkę numer dwa zrobiłam większą, ale na tej samej zasadzie, z klinów. Tym razem oprócz uszek doszyłam jeszcze z przodu pyszczek misia, oczy i uśmiech, ciemne kawałki to zamsz. Czapka mieściła się na głowę, ale dół był zdecydowanie za szeroki, odstawał i układał się nieładnie w falbankę. Nie o to mi chodziło.







Trzecią czapkę zrobiłam inaczej. Zależało mi na tym, aby wymodelować dół, zrobiłam przegląd domowych czapek i postanowiłam zrobić czapkę wiązaną pod szyją z zakrytymi uszami. Wymyśliłam coś takiego:





 Zaczęłam od najprostszej części, czyli uszek misia. Później przygotowałam formę i wykroiłam wszystkie części czapki.



Złożyłam na pół i zszyłam z jednej strony zygzakiem paski na wiązanie pod szyją. Następnie zszyłam dwie dolne części czapki, wkładając wiązania w środek.




Zszyłam górę czapki, doszywając między szwami misiowe uszy. Teraz najtrudniejsze – połączenie góry i dołu. Jak widać, po zszyciu został z przodu spory zapas materiału, który obcięłam i podszyłam pod spód. Niestety, przez to nawarstwienie materiału, z przodu zrobiła się spora wypukłość, a szew wewnętrzny też był gruby i mógłby uciskać czoło.







Żeby to naprawić, naszyłam taki kawałek – pysk miśka. Dzięki temu czapka jest gładka od spodu i szwy się nie odznaczają. Tyle tylko, że jest znacznie cieplejsza niż planowałam. Wyszyłam ręcznie pysk i oczy. Gotowe.






Do kompletu ekspresowa misiowa sukienka.

Formę odrysowałam z gotowej sukienki – bezrękawnika. Przypięłam połowy tyłu i przodu na złożonym polarze. Zszyłam boki. Polar jest super materiałem do szycia, bo się nie strzępi, nie gniecie i zawsze miękko układa. Moim będem było to, że przestębnowałam po wierzchu szwy na ramionach, bo przez to zaczęły odstawać, ale trudno.



Teraz kawałki aplikacji. Przyszyłam je zygzakiem, zaczynając od warstw pod spodem.



Jeszcze tylko polarowy ogonek na tył sukienki i gotowe.


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą za grube i mogą przeciekać. Jedna

Hasztagi

Pokaż więcej