Przejdź do głównej zawartości

Piżama


Z kawałka pościelowej kory spróbowałam uszyć piżamę. Formę zrobiłam odrysowując inne długie spodnie od piżamy. W sumie zajęło mi to dużo czasu, bo to papier, to spodnie, cały czas się przesuwały. Efekt końcowy taki sobie, w przyszłości będę brała jakiś gotowy wykrój na proste spodnie, będzie szybciej i dokładniej. A tak, miałam wątpliwości, na ile wciąć tył i w sumie wycięłam trochę za płytko. 



Spodnie robiło się ekspresowo. Najpierw obrębiłam materiał, potem zszyłam szwy boczne nogawek, włożyłam jedną odwróconą na prawą stronę w drugą i przeszyłam szew środkowy. Zrobiłam tunel w pasie i przeszyłam go jeszcze raz, kilka milimetrów na górze, po to, żeby gumka się dobrze układała. Wciągnęłam gumkę, podłożyłam dół nogawek i gotowe.



Na początku miałam uszyć tylko spodnie, ale zachciało mi się jeszcze góry od piżamy. Wolałabym bluzeczkę z krótkim rękawem, ale materiału miałam naprawdę bardzo, bardzo mało. Dlatego uszyłam bluzeczkę na ramiączkach. Okroiłam wykrój z Burdy 1/2012, model 129, w pierwowzorze była to koszulę nocną. Tylko nie zauważyłam, że koszula ma być zapinana na suwak...

Miałam za mało materiału, żeby wykroić przód z jednego kawałka, więc zszyłam dwa. Materiał był w paski, co mi bardzo pomogło ułożyć wszystko jak trzeba. Obrzuciłam brzegi, zszyłam zaszewki i szwy boczne. Paski na materiale średnio wyglądają w miejscu zaszewek, ale trudno. Powinęłam i podszyłam górny brzeg.



Gdy przymierzyłam, okazało się, że oczywiście bez suwaka się nie obędzie. Ciekawe, jak bluzeczka z suwakiem na plecach sprawdzi się w roli piżamy. Na szczęście znalazłam jakiś suwak i go przyszyłam, nie bez problemu, bo gdy, zadowolona z siebie, chciałam przewrócić materiał na prawą stronę, okazało się, że suwak z jednej strony przyszyłam na odwrót. Poprawiłam, zszyłam na dole środkowy szew, podszyłam dół i przyszyłam ramiączka o długości 42 cm. Przymierzyłam, ale niestety było jeszcze trochę za wąsko, mimo suwaka. Rozcięłam więc na dole szwy boczne, żeby bluzeczka dobrze układała się na biodrach.







Górę bluzeczki obszyłam szeroką taśmą z koronki, dla lepszych proporcji obszyłam koronką i ramiączka.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj...

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą...

Hasztagi

Pokaż więcej