Przejdź do głównej zawartości

Szyję szlafrok


Wykrój na ten szlafrok wzięłam z Burdy dla dzieci (nie mam okładki, więc nie wiem, który to numer), model 610A na wzrost 122. Uszyłam go bez podszewki i  nie z weluru, a z niezbyt grubej tkaniny frotte z ledwie widocznym motywem księżniczek. Kieszeni nie wszywałam, tylko przyszyłam na przodzie.




Już na początku zrobiło się ciekawie, bo powinnam była mieć materiał o wymiarach 150/185 a ja miałam kawałek 122/160, którego w dodatku nie mogłam dowolnie układać, bo wzorki powinny iść w pionie. Wycięłam z pergaminu wszystkie części i, jak widać, w takim układzie nie mieścił mi się rękaw.



Z paskiem mniejszy problem, bo zawsze mogłam go zesztukować albo nawet z niego zrezygnować i wziąć po prostu pasek ze starego szlafroka. Zdecydowałam, że skrócę szlafrok o 15 cm, nie musi być do kostek.

Wycięłam i obrębiłam wszystkie części. Wkurzało mnie to strasznie, bo po całym pokoju latały frottowe kłaczki, osiadając na czym się tylko dało. Maszynę mam do gruntownego czyszczenia.

Zaczęłam od końca – zszyłam pasek, obrębiłam i podszyłam kieszenie (15x15 cm). Zszyłam ramiona i środkowy szew kaptura, po czym rozprasowałam szew w kapturze – nie dotarłam żelazkiem do samego czubka.



Kiedy przeczytałam w przepisie zdanie „Kaptur przyszyć na tyle do podkroju szyi”, włączyła mi się blokada, jakoś nie mogłam tego teoretycznie ogarnąć, ale praktycznie musiałam po prostu zszyć otwór z tyłu, między przodem a tyłem.



Zszyłam szlufki. Najbardziej nie lubię przewracania takich cienkich pasków na prawą stronę, poradziłam sobie grubym szydełkiem. Przyfastrygowałam szlufki do szwów bocznych (jeszcze nieistniejących) w oznaczonych miejscach.




Zabrałam się za rękawy, musiałam się wspomóc wyciętymi papierowymi wykrojami, bo o późnej porze wyobraźnia przestrzenna mocno szwankowała. Zszyłam dolne szwy rękawów i, nie zatrzymując się, szwy boczne szlafroka.

Wyrównałam długość dołu, bo przód był dłuższy niż tył, chyba tak wycięłam. Zawinęłam i podszyłam brzeg na szerokość stopki. Także na szerokość stopki podszyłam inne brzegi, od samego dołu przez kaptur. Nie miałam żadnej podszewki, więc musiałam to jakoś inaczej wykończyć.

Na samym końcu podszyłam wejścia do rękawów i naszyłam kieszenie. Strasznie mi się zrywała górna nitka, czy to przez to, że maszyna była cała zasyfiona i pełna kłaczków?

Na deser musiałam przewrócić na prawą stronę pasek, zajęło mi to więcej czasu niż szycie całego szlafroka. Przepychałam materiał drutem i szydełkiem, na szczęście go nie podarłam i szwy wytrzymały, ale miałam dość. Dlatego do tej pory większość szlufek przeszywałam bezczelnie na prawej stronie, nie cierpię tego przewracania. 

Jeden rękaw wyszedł mi trochę dłuższy od drugiego, ale i tak będę podszywać obydwa, bo trochę dyndają.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj...

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą...

Hasztagi

Pokaż więcej