Przejdź do głównej zawartości

Psychodeliczna sukienka w czarno-białe paski


Lubię szyć w paski. Z jednej strony trudniej jest ułożyć wykrój na tkaninie i wszystko dopasować, ale za to znacznie łatwiej  wyciąć równe części i symetrycznie zszyć. 




Znowu materiał z resztek, wiec musiałam kombinować, żeby się wszystko zmieściło. Zaplanowałam sobie sukienkę bez rękawów, z dekoltem w szpic, paskiem i dołem w kształcie litery A i prawie wszystko udało mi się zrealizować. Założenie było takie, żeby paski na górnej części sukienki łączyły się w jodełkę do dołu, tak aby optycznie wyszczuplić. Najgorzej było właśnie z wykrojem na górę sukienki, w końcu prawie odpowiedni znalazł się w Burdzie 7/2014, 127. Prawie, bo nie ta rozmiarówka, to był model plus size. Pomyślałam, że i tak górę mam sporą, więc może nie szkodzi, wzięłam rozmiar 44, tylko wykroiłam go bez zapasu na szwy. Sfastrygowałam i okazało się, że i tak muszę go bardzo zwęzić, tylko zaszewki na biust były w dobrym miejscu, ale cala bluzka za szeroka a dekolt odstawał i z przodu i na plecach. 

Zaczęłam dopasowywać metoda prób i błędów, nie chcialam robić nowej formy, bo na biuście w sumie leżało bardzo dobrze. Zszycie głębiej szwu na plecach było bardzo złym pomysłem, pomogło dopiero skrócenie ramion z tylu. 
Potem wycięłam pasek (12x82 cm) - tutaj wzór miał się układać poziomo. 




Spódnicę wycięłam z wykroju papavero, tylko jeszcze ja poszerzyłam i zrobiłam zakładki, po trzy z każdej strony, zamiast kontrafałdy. 




Zaszalałam i zrobiłam tez takie zakładki z tylu. Sfastrygowałam gore, pasek i spódnicę i okazało się, ze spódnica jest zdecydowanie za ciężka i ciągnie całość w dol. 




W końcu zwęziłam ja znacznie po bokach i jednak zostałam przy kontrafałdzie z przodu i gładkim tyle. Przyfastrygowałam pasek do spódnicy i później do góry sukienki. Znowu zrobiłam sobie pudełko zamiast talii. Odprułam pasek, zaznaczyłam piękne wcięcie i zszyłam jeszcze raz, wszystko fastryga. Chyba pierwszy raz tak cierpliwie wszystko fastrygowałam i rozpruwałam. Wszystko trochę zjechało, dekolt na plecach znów odstawał, musiałam ponownie skrócić linie ramion.


Bardzo długo wykończałam dekolt i pachy, bez overlocku trochę to trwało, ale wyszło fajnie. 

Podwinęłam dół, podszyłam i gotowe, strzeżcie się epileptycy. 





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj...

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą...

Hasztagi

Pokaż więcej