Przejdź do głównej zawartości

Granatowy płaszcz


Płaszcz według wykroju papavero, rozmiar 38XY/168. Materiał wierzchni to Terendo, mieszanka poliestru i bawełny (podobno odrzuca brud) - wybrałam go ze względu na piękny kolor. Płaszcz ma pikowaną podszewkę, żeby było cieplej.


Na początek wycięłam wszystkie elementy, zajmując prawie całą podłogę w pokoju. Dużym wyzwaniem przy szyciu płaszcza jest dla mnie wielkość tych kawałków, najpierw długo sklejałam kartki z wykrojem, potem układałam na tkaninie, strzepując przy okazji futro psa, które się wszędzie przyklejało.


Później długo podklejałam wybrane elementy. Wkłady są różne, bo zapomniałam o nich zupełnie przy kupowaniu tkaniny i sztukowałam z tego, co znalazłam w domu. Fajniej byłoby podkleić całe przody, ale i tak się cieszę, że wystarczyło mi na podstawowe wzmocnienie. Podkleiłam części przodów, trochę wychodząc za linię obłożeń, całe obłożenia przodu i tyłu, dolne brzegi przodu i tyłu płaszcza oraz rękawów i elementy kołnierza, patek i paska.  Podkroje pach podkleiłam gotową taśmą z łańcuszkiem. 


Zszyłam ze sobą przody, tyły i rękawy płaszcza. Zaznaczyłam miejsce na wszycie kieszeni.


Po przymiarce przesunęłam w górę miejsce wszycia rękawa na linii ramienia.


Przygotowałam patki (na ramiona i dół rękawów) i szlufki. W sumie to było najbardziej czasochłonne i wkurzające w szyciu całego płaszcza.  



Patki i szlufki ostębnowałam.


Pzygotowałam kołnierz.




Przygotowałam kieszenie.


Podkleiłam na lej stronie miejsce wlotu kieszeni - nie musiałabym tego robić, gdybym usztywniła całe przody.






Powiększyłam trochę worki kieszeni.


Przyszyłam wieszaczek w szwie między kołnierzem i obłożeniem.



Naszyłam szlufki na ramiona.



Wykroiłam podszewkę (przód, tył i rękawy).


Zaprasowałam dół rękawów i płaszcza na gotową długość, żeby było łatwiej po wszyciu podszewki.


W jednym z rękawów podszewki zostawiłam otwór, przez który na końcu przerzucę płaszcz na prawą stronę.


Przyszyłam podszewkę najpierw do obłożenia, potem do rękawów.


Przeszyłam dół obłożenia.


Na dole płaszcza przyszyłam podszewkę wchodząc przez otwór w rękawie.


Przyszyłam szlufki do rękawów.


Potem przypomniałam sobie o doszyciu patek, więc jedną szlufkę odczepiłam i rozprułam kawałek szwu.


Na jednej z patek rękawa naszyłam odblaskowy pasek.


Przed zszyciem otworu w podszewce rękawa przyczepiłam jeszcze od środka podszewkę do materiału wierzchniego na zapasie szwu łączącego ramię z rękawem - długą, kilkakrotnie zawiniętą nitką. Zaszyłam otwór.


Zszyłam pasek i przez wiele minut przewracałam go na prawą stronę. Najpierw odwróciłam rogi.


Zrobiłam dziurki na guziki na patkach i przodzie płaszcza.






Przyszyłam guziki.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj...

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą...

Hasztagi

Pokaż więcej