Przejdź do głównej zawartości

Przepis na wełniany płaszcz



Niemal za każdym razem, gdy sięgam po gotowy wykrój, łudzę się, że szybko przeszyję i wszystko będzie pasować bez większych poprawek. Zawsze się nacinam, chociaż wiem doskonale, że mam problemową figurę i gotowe wykroje po prostu nie są dla mnie, zwłaszcza dopasowane modele. O wiele szybciej zrobić własną formę, nawet jeśli na początku więcej z tym zachodu, ale potem poprawek znacznie mniej. Dodatkowo wiem od razu, co ma do siebie pasować w którym miejscu i nie muszę układać puzzli zastanawiając się, co konstruktor miał na myśli. Tak powstał ten płaszcz, od zera, czyli wykroju podstawowego. 



W sklepie, gdzie kupuję materiały, resztki sprzedawane są na wagę - też drogo, ale znacznie taniej niż na metry. Czasami można trafić na coś bardzo fajnego, tak udało mi się znaleźć spory kawałek wełny kaszmirowej. Inaczej bym jej na pewno nie kupiła, a jest super - lekka, mięciutka i ciepła. W sam raz na jesienno-zimowy płaszcz.  

Chciałam, żeby model był prosty, po to, by nie dodawać niepotrzebnych cięć do i tak ładnej tkaniny. Zależało mi jednak na takich śmiesznych kieszeniach z przodu, więc pojawiło się cięcie na złączeniu góry i dołu. Płaszcz jest asymetrycznie zapinany na suwak, dlatego prawa i lewa część różnią się od siebie. Dodałam kieszenie w szwach bocznych, do takich łatwiej schować dłonie niż do kieszeni z przodu.

Części wykroju 
  • tył - tutaj planowałam rozporek na dole, potem z niego zrezygnowałam
  • górny przód prawy i lewy (lewy składa się z dwóch części, pomiędzy nie wszyję suwak)
  • dolny przód prawy i lewy
  • odszycie przodu
  • odszycie tyłu
  • kaptur
  • kieszenie














Podkleiłam flizelinową taśmą podkroje pach i dekoltu. Flizeliną podkleiłam miejsca wlotów kieszeni, rozporek, odszycia oraz dół płaszcza i rękawów.

Etapy szycia

1. Zszyłam zaszewki na przodzie i tyle



2. Zszyłam elementy kieszeni na przodach płaszcza.







3. Zszyłam środkowy szew tyłu.


4. Zszyłam elementy kaptura.





5. Zszyłam górę i dół przodu.



6. Zszyłam odszycia.


7.  Przyfastrygowałam przód i tył do przymiarki. Po przymiarce przesunęłam szew ramienia do przodu.



8. Przygotowałam i wszyłam rękawy.



9. Przyszyłam częściowo kaptur.



10. Przyszywam odszycie i wieszaczek z tyłu.



11.  Wszywam suwak - ten jest fantastyczny, bo otwiera się z obu stron. Można go rozpinać na przykład przy siadaniu, zwykły nierozpięty suwak mógłby się łatwo popsuć. Rozpięty na dole pełni też funkcję rozporka.








11.  Przygotowuję podszewkę.


12. Przygotowuję kieszenie w szwach bocznych.




13. Wszywam podszewkę.

Co bym zmieniła

Płaszcz uszyłam na własne wąskie biodra, ale powinnam była go tam trochę poszerzyć. Następnym razem zrobiłabym dłuższe rękawy, może dwuczęściowe. Kaptur jest szeroki, ale mógłby być głębszy.

Podsumowanie

Jestem zadowolona, płaszcz sprawdza się świetnie i jest bardzo ciepły, choć dość lekki. Taki model, jaki chciałam - to jest właśnie super z przygotowywaniem formy od początku.









Komentarze

  1. Cześć,
    Bardzo przydatna instrukcja. W 100% się z Tobą zgadzam. Najlepiej samemu konstruować, wtedy wiadomo, że każdy wymiar będzie idealny.
    Udało Ci się dostać świetny materiał. Masz rewelacyjny sklep koło siebie.
    Pozdrawiam,
    Kasia

    OdpowiedzUsuń
  2. Może nie będzie od razu idealnie, ale poprawki będą mniejsze i możliwe do zrobienia a główne wymiary, proporcje i fason dopasowane do figury. Dzięki za komentarz!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj...

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą...

Hasztagi

Pokaż więcej