Przejdź do głównej zawartości

Ramoneska


Dawno nie byłam tak wkurzona podczas szycia. Mogę sobie pogratulować, że dotrwałam do końca. Nigdy nie miałam ramoneski ani nic ramoneskopodobnego, dlatego mnie kusiło, żeby spróbować. Wykrój pobrałam ze strony papavero, ale długo czekał na swoją kolej, bo miałam ochotę na szycie sztucznej skóry (to znaczy, wydawało mi się, że mam ochotę). 



Materiał, który kupiłam był trochę elastyczny, naiwnie myślałam, że dzięki temu będzie się dobrze układał. Niestety nie, tylko się dziwnie wyciągał a na dodatek nie nadawał się do prasowania - moja wina, że nie sprawdziłam. W tej kurteczce jest wiele elementów, które muszą się dobrze ułożyć i które najlepiej w tym celu dobrze rozprasować - przede wszystkim kołnierz i wloty kieszeni, ale też podwinięcie dołu i rękawów czy po prostu zapasy szwów. Tu poległam, bo prasowanie skończyłoby się przyklejeniem materiału do żelazka. To pierwszy wielki problem. Drugi to taki, że materiału nie dało się szyć, igła nie łapała a maszyna nie przesuwała. Na przemysłowej pewnie dałoby radę, ale tutaj porażka na całej linii, nie pomagała zmiana stopek ani igieł. Co było wyjątkowo frustrujące przy stębnowaniu kołnierza.



Najpierw zszyłam szwy francuskie i elementy tyłu.



Tył ma ciekawą formę, ale znowu nie pomyślałam przed wykrojeniem o swoje figurze - zawsze w gotowych wykrojach muszę skracać plecy. Tu tego nie zrobiłam zawczasu i musiałam poprawiać już zszyte elementy.


Trochę zmienił się przez to kształt tyłu, ale trudno, to nie był duży problem,


Problemem było szycie, najłatwiej udawało się szyć podkładając papier pergaminowy. Oczywiście mówię o szwach na prawej stronie materiału, na lewej było ok - o ile nie chciałam rozprasować zapasów szwów.




 Dlatego tragicznie szyło się też kieszonkę.



Dużo było chwil zwątpienia, na przykład gdy po mozolnym zszyciu kołnierza okazało się, że połączyłam mylnie nie te elementy, a już je zdążyłam ostębnować (trzeba było, bo bez rozprasowania nic nie trzymało kształtu).

Jakoś doszłam do wszywania suwaka, byle tylko skończyć i zabrać się za coś przyjemniejszego.




Co bym zrobiła inaczej

- szyłabym z innego materiału
- najlepiej zrobiłabym swój wykrój (w tym do poprawki oprócz długości tyłu na przykład długość ramienia i szew ramienia)
- w tym modelu zrobiłabym asymetryczny przód (jak w tym płaszczu), żeby suwak znajdował się w szwie a nie na wierzchu
- coś mi nie pasowało też z podszewką

Podsumowanie

Fajny kołnierz i warto było spróbować. W szyciu dla siebie ciężkie jest to, że nigdy nie jestem do końca zadowolona i w pewnym momencie nie mogę już patrzeć na ubranie, które kosztowało mnie tyle pracy. Wole szyć dla klientek, ciuch jest oddany i nie muszę mu się więcej przyglądać. Uszyte dla mnie często lądują w szafie na dłuższy czas, dopiero później zaczynają mi się podobać (albo nie). Ramoneska poczeka do wiosny i zobaczymy.






Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj...

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą...

Hasztagi

Pokaż więcej