Przejdź do głównej zawartości

Jak wybrać rozmiar sukienki ciążowej?



Rozmiarówki są różne. Dlaczego? Niemal każda firma ustala własną tabelę rozmiarów - dlatego czasem pasuje na nas rozmiar M, czasem 42 albo S . Można by pomyśleć, że byłoby idealnie, gdyby w sklepie pasował na nas zawsze jeden konkretny rozmiar - trochę tak jak ze standardowym rozmiarem butów. 

Z ubraniami, szczególnie bardziej dopasowanymi, jest znacznie trudniej -  trzeba wziąć pod uwagę więcej wymiarów. Zmienne jest wszystko, od wzrostu przez obwód biustu albo długość pleców. To typowe wymiary używane przy konstrukcji, ale aby opisać za jej pomocą konkretną figurę, trzeba by zmierzyć znacznie więcej - na przykład obwody ciała na wielu różnych wysokościach, kąt ułożenia ramion, wygięcie kręgosłupa czy miednicy. Same podstawowe obwody  jeszcze niewiele powiedzą nam o figurze i nawet przygotowując siatkę konstrukcyjną na potrzeby konkretnej osoby i tak (najczęściej) należy wprowadzić poprawki po przymiarce. Jeśli szyjemy od razu dla większej grupy odbiorców, tworzymy odzież dla uśrednionej i dość nierealnej sylwetki, takiej, która najlepiej reprezentuje naszego wymarzonego klienta. 



Rozmiarówkę przygotowałam biorąc pod uwagę zmiany figury w czasie ciąży i po porodzie, dlatego różni się ona nieco od standardowej. W porównaniu z tabelami rozmiarów sieciówek albo choćby tabelami rozmiarów w Burdzie, moja rozmiarówka zakłada od razu większy obwód biustu. Tak na przykład mój rozmiar M to biust 94-100 cm, podczas gdy rozmiar M w wielu popularnych sklepach to 90-95 a 38 wg Burdy to 88 cm w biuście -  więc moje M to burdowe 42. Biodra też są ciut szersze. Jednak inne wymiary. takie jak szerokość pleców, długość ramienia czy obwód ręki, pozostają bez zmian - przecież nie zmieniają się podczas ciąży. Dlatego jeśli nosiłaś przed ciążą rozmiar M, u mnie to będzie nadal M, ale z większym luzem w biuście.
  
Rozmiary w mojej tabeli różnią się między sobą w obwodach o 6 cm. W tabelce nie uwzględniam obwodu brzucha, gdyż wszystkie modele są tak zaprojektowane, żeby dopasowywać się do rosnącego brzucha ciążowego. Sukienki przygotowałam na wzrost około 170 cm, dodatkowo przy każdym modelu podaję jego długość. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak skorygować wykrój przy odstającym dekolcie na plecach

Napiszę kilka słów o korekcie wady postawy na wykroju sukienki podstawowej. Trochę dla siebie, żeby nie zapomnieć i zebrać w jednym miejscu moje rysunki, a trochę dla innych - może ktoś ma podobny problem. Mam dziwne plecy - niby wyglądają normalnie, ale ubrania źle się na nich układają. Wszystko przez moją postawę, bo ściągam do tyłu łopatki otwierając klatkę piersiową, co jest może dobre podczas ćwiczeń, ale nie na stałe. Moje ubrania, te kupione albo uszyte z gotowych form, układają się tak jak na tym rysunku: Odstający dekolt na plecach Na plecach powstaje odstający róg. Oczywiście, jeśli bluzka albo sukienka jest bardzo rozciągliwa i obcisła (albo wręcz przeciwnie bardzo luźna) lub ma większy dekolt na plecach, problem nie jest zbyt widoczny. Jednak gdy dekolt jest płytki a fason przylegający do figury, wygląda to brzydko. A jeśli na plecach jest suwak, to jeszcze gorzej. Kiedyś myślałam, że mam po prostu za wąskie plecy i gdy zacznę przygotowywać wykroje dokładnie na swoj

Korekta odstającego dekoltu - przód

Poprzedni post był o korekcie odstającego dekoltu na plecach. Poszłam za ciosem i przygotowałam mój pierwszy tutorial video o korekcie odstającego dekoltu z przodu. Chciałabym tutaj przedstawić po kolei wszystkie obrazki i dokładniej je opisać.  Korekta odstającego dekoltu Odstający dekolt to jeden z problemów, na który natknęłam się, gdy tylko zaczęłam sama konstruować ubrania. Oczywiście, wcześniej przeszkadzał mi też w kupowanych ubraniach albo w tych szytych z gotowych form, ale wtedy  po prostu przyjmowałam, że coś nie pasuje i tyle. Można próbować to korygować już na gotowych sukienkach czy bluzkach,  na przykład dodając zakładki na dekolcie, ale wtedy właściwie zmienia się cały projekt. 

Majtki menstruacyjne - szablon do pobrania i materiały

Reaktywacja po długim czasie - zapomniałam o tym blogu, ale jednak ktoś tu czasem zagląda.  Jakiś czas temu wstawiłam na moją stronę pierwszy  szablon do pobrania w formacie PDF  wraz z instrukcją - potrzebny do uszycia majtek menstruacyjnych. Od dawna konstruuję formy na sukienki i inne ubrania, głównie w programie Valentina. Postanowiłam opublikować gotowy szablon przygotowany w kilku wersjach i na wiele rozmiarów, razem z opisem i instrukcją szycia. Wolałam wybrać na początek prosty szablon składający się z niewielu elementów, w ten sposób łatwiej było mi go też przetestować.  Czym są majtki okresowe/majtki menstruacyjne? To bielizna używana podczas miesiączki zamiast tradycyjnych jednorazowych produktów higienicznych, takich jak podpaski i tampony.  Można je zakładać także jako dodatkowe zabezpieczenie razem z wielorazową podpaską czy kubeczkiem menstruacyjnym.   Nie byłam na początku przekonana do używania majtek menstruacyjnych, myślałam, że będą za grube i mogą przeciekać. Jedna

Hasztagi

Pokaż więcej